Lauri triiksärk

VOCO koolitööna valminud triiksärgid Laurile ja Kasparile

Esimesed õmblustööd VOCOs olid triiksärgid abikaasale ja pojale. Kohe sai selgeks, et mehed on erineva kehakujuga ja alguses ühtmoodi konstrueeritud lõiked said ümber tehtud ja erinevad modelleeringud.

Lauri särk sai õhemast helesinisest puuvillasest kangast sirge lõike ja kannaga kraega, Kaspari särk tumesinisest helesiniste täpikestega viskooskangast atleetlikule kehale, püstkraega ja küljelõhikutega.

Erinevad said nii mansetinurgad kui esiliistud. Lauri särgi puhul otsustasin mõlema hõlma esiliistu moodustada põhikangast ülekäigujoonel 2x tagasi kanga pahemale poole keerates, nii et liist jääb tepinguta ja seda hoiavad fikseerituna ühel pool nööbid, teisel pool nööpaugud. Mõlema liistu tugevdamiseks kasutasin liimiriiet. 

Kaspari särgi puhul otsustasin kasutada põhimaterjali kõrval ühevärvilist helesinist puuvillast kangast, millest paremale hõlmale õmblesin liimiriidega tugevdatud nööbiliistu, põhikanga peale. Vasaku hõlma liistu moodustasin hõlma äärest, mille teppisin mõlemast servast. Helesinist puuvillast kangast kasutasin ka mansettide ja püstkrae siseküljeks, varrukaava liistuks ja küljelõhikute juures kaunistuskolmnukadeks.

Pesin kangad enne õmblemist läbi ja üllatuslikult andis tugevasti värvi just helesinine puuvillane kangas. Kokku ei tõmmanud pesus kumbki, mida eelnevale kogemusele tuginedes oleks just viskooskangalt oodanud. Ka peale triikimist olid mõlemad oma pikkuse säilitanud ja endiselt 1,45m laiad.

Kaspari triiksärk

Päevasärgi õmblemise tehnoloogiline järjestus

 • Kanga ettevalmistamine juurdelõikuseks

 • Lõigete asetamine kangale ja detailide juurdelõikus.
 • Valmistumine esimeseks prooviks
 • Traageldasin esidetailide hõlmad koos ülekäiguga esikeskjoonest lähtuvalt.
 • Jälgides detailidele lõigetelt üle kantud erinevaid märgistusi, sh keskkoha ja vastasmärke, ühendasin kõigepealt detailide õmblusjooned nööpnõeltega ja traageldasin seljadetaili ja passedetailid, esidetailid passega õlajoonel, varrukad käeaugukaarele, varrukate ja küljeõmblused, Kaspari pluusil lisaks seljasissevõtted.
 • Valmistasin proovimanseti ja proovikrae.

Esimene proov

Asetasin särgi tellija figuurile ja kinnitasin esikinnise nööpnõeltega. Hindasin koos tellijaga toote istuvust, arutasime detailide sobivust, toote kehaosa ja varrukate laiust, toote üldpikkust ja varrukate üldpikkust. Paranduste märkimine tootele. Krae ja manseti istuvuse ja tegumoe kooskõlastamine.

Lauri särgi kaelajoon ja esikeskjoon olid hästi paigas, samuti varrukad ja küljejoon, aga särk ise oli liiga lai saanud, märkisin nõeltega paranduskohad, otsustasime loobuda selja avarusvoltidest. Pisut muutsin õlakallet tõstes seda kaelajoonel 0,5cm kõrgemale. Märgistasin kaelajoone, särgi üld- ja varrukate pikkuse, täpsustasime krae nurkade suunda ja suurust. Esialgu planeeritud rinnataskust otsustasime loobuda.

Kaspari särgi kehaosaga võis üldjoontes rahule jääda, süvendasin pisut küljejoont ja selja sissevõtteid ja saime aru, et selja avarusvoldid passejoonel selle särgi puhul end ei õigusta. Varrukas aga kurrutas nii ees kui taga – märkisin muudatused nõeltega tootel. Õlapikkus oli hea, pisut muutsin õlakallet tõstes seda kaelajoonel 0,5cm kõrgemale. Märkisin särgi uue pikkuse. Rinnataskust otsustasime loobuda.

Prooviparanduste realiseerimine

Lauri särgi puhul harutasin särgi detailideks lahti, parandasin detailid ja lõiked tehtud märkuste järgi ja traageldasin toote kokku teiseks prooviks.

Kaspari särgi puhul konstrueerisin uue varruka põhjamaade süsteemi järgi, parandasin ülejäänud detailid ja lõiked tehtud märkuste järgi ja traageldasin toote kokku teiseks prooviks.

Teine proov

Tehtud paranduste hindamine ja vajadusel lisaparanduste tegemine. Esimese proovi parandusmärked olid end õigustanud. Särgid istusid seljas kui valatud ja võis asuda õmblema.

Toote õmblemine

 • Esiliistud olin töödelnud juba esimeseks prooviks.
 • Töötlesin pluuside varruka liistud. 
 • Seljadetaili ühendamine passega, passe teppimine vastavalt valitud tehnoloogiale. Lauri särgil teppisin passe seljapoolse osa läbi mõlema passedetaili, Kaspari särgil läbi pealmise poole ja õmblusvarude – toreduse pärast erinevalt.
 • Esidetailide ühendamine passega ja teppimine läbi mõlema passedetaili.
 • Käeagukaare ühendamine varrukaga kappõmblusega ja varruka ja küljeõmbluste ühendamine kappõmblusega.
 • Mansettide töötlemine ja ühendamine varrukasuule.
 • Krae ühendamine kaelakaarele. 
 • Allääre töötlemine. 
 • Nööpaukude tegemine
 • Toote lõppviimistlus
 • Nööpide õmblemine esiliistule ja mansettidele. 
Lauri pluus
Lauri triiksärgi moejoonis ja ühtlasi tehnoloogiline joonis koos üksikute läbilõikejoonistega, nii nagu ma õppeaasta alguses ette kujutasin, kuidas asjad peavad välja nägema.
Kaspari triiksärgi moe- ja tehnoloogiline joonis koos üksikute algeliste läbilõikejoonistega.

Start typing and press Enter to search

Ostukorv

Ostukorvis ei ole tooteid.