Kravatt on üldnimetus mistahes kaelasideme kohta ja on kõikide tänapäevaste lipsude eelkäija, olgu see siis pikk või kikilips.
Kravati päritolu ulatub 17. sajandisse ja nagu enamikel meestemoe elementidel, on sel militaarne algupära. Kuningas Louis XIII (keda tänapäeval teatakse peamiselt d’Artagnani ja kolme musketäri lugudest) valitsemisajal teenisid Prantsusmaal Horvaatia palgasõdurid, kelle vormide ebatavalised ja silmatorkavalt sõlmitud kaelasidemed prantslastes uudishimu äratasid. Nimetus kravatt tulenebki prantsuse kõnekeelsest sõnast cravatte, mis tähendas horvaati.
Horvaadid on oma seotuse üle kravatiga nii uhked, et alates 2008. aastast tähistatakse 18.oktoobril kravati- ehk lipsupäeva. „Kravatt on universaalne elegantsi ja riietumiskultuuri sümbol, kuid selle võimas sümboolne potentsiaal sisaldab palju muid väärtusi. Vertikaalne lips sümboliseerib inimese vertikaali – inimväärikust ja eneseteadvust, pidulikkuse ja tseremoonia hetki, edu ja ärivaimu … Oma kergusega ühel ja sõlmega teisel pool “seob” kravatt vabaduse ja vastutuse. See julgustab meid rohkem teadvustama enda ja teiste väärikust …,“ on öelnud Marijan Bušić Horvaatia ühendusest Academia Cravatica.
1660. aastal naases Kuningas Charles II Inglismaale eksiilist Prantsusmaalt ja tõi sealt endaga kaasa kravati kui moe viimase sõna. Inglismaal on kravatt ja sellest tuletatud pikk kitsas lips ja kikilips olnud sellest peale härrasmeeste rõivastuses oluline element ning tuntud tänapäevalgi. Sealt sai alguse kravati levik mujale maailma.
Kravatti kutsutakse veel: ascot tie, ascot cravat, plastron. Cravate-tüveline sõna on enamikes keeltes muutunud tavalise lipsu tähistajaks (itaalia cravatta, hispaania corbata, portugali gravata, prantsuse cravate, saksa krawatte, horvaatia kravata).
Tänapäeval võiks kravatt olla mõningatel juhtudel päevasärgi krae alla seotava tavalipsu asendaja. Kravatti võib ka nii siduda, kuid see jätab kandjale palju enam mänguruumi – seda saab kanda kaela ümber seotuna särgikaeluses ja ka vestiga pidulikuks lopsaka sõlmega lipsuks sõlmituna. See on tänuväärne, et vastavalt ürituse pidulikkuse astmele annab kravatt oma erinevate sidumisviisidega võimaluse välimust sobilikumaks sättida, olles stiilne ja pilkupüüdev erinevates kombinatsioonides, alati mugav ja kaelahellitav aksessuaar.
Ajalooliselt kasutati kravattide sidumiseks väga mitmesuguseid sõlmi ja et kravatt omal kohal püsiks, tõmmati mõnikord selle peale siidpael, mis lõua all suurde lehvi seoti. Sedalaadi kaelasideme nimeks oli solitaire. Lehv meenutas praegusaegset kikilipsu. Öeldi, et kravatti võib vähemalt sadat moodi siduda. Meeste rõivamoodi mõjutanud inglane Beau Brummell olevat kulutanud terve hommikupooliku kravati sidumiseks, et see täiesti laitmatu välja näeks.
Tänapäeval, mil rõivaetikett on vabam, jätab klassikaline kravatt kandjale palju mänguruumi. Traditsiooniliselt kantakse seda kaela ümber seotuna särgikaeluses, kuid selle saab siduda lopsaka sõlmega lipsuks ja kanda ka pidulikematel puhkudel. See on tänuväärne, et vastavalt ürituse pidulikkuse astmele annab kravatt oma erinevate sidumisviisidega võimaluse välimust sobilikumaks sättida, olles stiilne ja pilkupüüdev erinevates kombinatsioonides, alati mugav ja kaelahellitav aksessuaar.
Siit leiad VIDEO, kuidas kravatti siduda kolmel erineval viisil! Proovi ja peagi on sul käes, kuidas kravatti kõige kiiremini ja mugavamalt erinevatel puhkudel siduda. Kui leiad endale veel mugavama või sobivama mooduse kravati kandmiseks, jaga seda meiegagi!
Kravatiga saad kaasa sellega sobiva hooldusjuhendi, lähtu sellest! Tavalise kandmiskorra järel võid kravati Prima Cravatta karbis riiulile järgmist korda ootama asetada või mõneks tunniks rippudes eelnevalt ka “hingama jätta”. Selleks, et kravatt võimalikult kaua ilus ja värske püsiks, järgi neid soovitusi:
- Kravatti tervikuna pese nii harva kui võimalik, säästad nii kravatti ennast kui keskkonda meie ümber.
- Kui on tekkinud plekk, tegele võimalusel õrnalt ainult määrdunud kohaga ja puhastusviis vali sõtluvalt pleki tekitajast.
- Kui kravati kaeluseosa näitab määrdumise märke, pese õrnalt ainult kaeluseosa.
- Kui on vaja kravatti üleni pesta, kasuta selleks pesumasina õrnpesu programmi ja leebet pesuvahendit.
- Kindlasti ära lase masinal trummelkuivatada, et kravatt säilitaks oma ilusa kuju.
- Kuivata kravatti rippuvas asendis.
- Triikimine sõltub materjalist, kuid kõige kergemini töödeldav on veel kergelt niiske kravatt triikraua kõige madalamal kuumusel.
- Kandmiste vahepeal on sobilikuim hoiustamisviis tugevas ja stiilses Prima Cravatta kartongkarbis, mis sobib igasse garderoobi.